سرعت گوشی های موبایل به چه عواملی بستگی دارد؟

گوشی موبایل از رایج ترین و مهمترین گجت هایی است که اکثر افراد از آن استفاده می کنند. تلفن همراه کاربردهایی گسترده تر از برقراری ارتباط دارد. موبایل ابزاری برای کسب و کار، تحصیل، تفریح، مطالعه، جمع آوری اطلاعات، ثبت عکس ها و وقایع روزانه و غیره کارایی دارد. برای انجام هر کدام از موارد، مناسب بودن سرعت گوشی اهمیت زیادی دارد. در صورتی که سرعت دستگاه پایین باشد، ساده ترین کارها نیز به سختی انجام می شود.

چه-عواملی-بر-سرعت-انتقال-اطلاعات-در-گوشی-تاثیر-می-گذارند؟

چه عواملی بر سرعت انتقال اطلاعات در گوشی تاثیر می گذارند؟

عوامل مختلفی بر میزان سرعت موبایل تاثیر دارند. برخی مربوط به سخت افزار گوشی می شود و عده ای دیگر مربوط به نوع استفاده کاربر از گوشی است. در کل مهمترین عوامل موثر بر سرعت تلفن همراه شامل این موارد می شوند:

 • رم
 • حافظه
 • عمر باتری
 • به روزرسانی سیستم عامل ها و اپلیکیشن ها
 • اپلیکیشن های باز

تاثیر رم بر سرعت گوشی

منظور از رم یا RAM، حافظه داخلی دستگاه تلفن همراه است. دستگاه برای باز کردن هر برنامه، نیاز به برخی فایل های سیستمی برای اجرای آن دارد. تمام این فایل های اجرایی در رم ذخیره می شوند. پس از خارج شدن از برنامه، تمام اطلاعات مربوط به آن از روی رم پاک می شود.

باید در نظر داشت که هر چقدر برنامه های بیشتری باز باشند، فضای رم بیشتر گرفته می شود. بیشتر بودن فضای رم به این معنا است که می توانید برنامه های بیشتری همزمان باز کرده و بدون کاهش سرعت گوشی استفاده کنید. رم بیشتر امکان راه اندازی و جابجایی بین برنامه ها را با سرعت بیشتری فراهم می کند.

بارگذاری بیش از حد برنامه ها بر کارکرد گوشی تاثیر می گذارد و باعث کند شدن ساده ترین اقدامات و تحمیل فشار زیادی به دستگاه می شود.

تاثیر حافظه بر سرعت

پر شدن حافظه گوشی به معنای کمبود فضا برای ذخیره سازی و انتقال اطلاعات است. هر چقدر انتقال اطلاعات سخت تر انجام شود، سرعت انتقال اطلاعات در گوشی کاهش می یابد. در واقع هر چقدر حافظه پر شود، سرعت گوشی کاهش می یابد.

پر شدن حافظه در اثر نصب اپلیکیشن های زیاد و همچنین ذخیره کردن عکس، فیلم و آهنگ اتفاق می افتد. بهترین راه حذف اپلیکیشن های بلا استفاده و انتقال فایل های عکس و فیلم به یک حافظه دیگر مثل کامپیوتر یا هارد است.

از سویی دیگر حافظه ها هم پا به سن میگذارند و پیر می شوند. پیر شدن حافظه به این معنا است که ظرفیت آن به مرور کاهش می یابد. عمر مفید حافظه حدود 3 سال است و پس از آن شروع به کاهش ظرفیت می کند.

پیشنهاد: برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تعمیرات موبایل آیفون بر روی لینک کلیک کنید.

به روزرسانی سیستم عامل و اپلیکیشن ها

به روزرسانی همیشه به این معنا نیست که به ویژگی های جدیدی دسترسی پیدا کنید. اکثر اوقات به روزرسانی سیستم عامل و اپلیکیشن ها باعث رفع باگ و اشکالات اجرایی می شود. رفع باگ های سیستم عامل باعث اجرای بهتر و سریع تر برنامه ها و عملکرد گوشی می شود. به همین دلیل برای افزایش و بهبود سرعت موبایل  پیشنهاد می شود نسخه جدیدتر سیستم عامل و اپلیکیشن ها را دانلود و اجرا کنید.

از سویی دیگر با به روزرسانی، ممکن است امکانات جدیدی ارائه شود که نتیجه آن کاهش سرعت گوشی باشد. در نتیجه گوشی مجبور به اعمال فشار بیشتر به سخت افزار برای اجرای توانایی های جدید است و این موضوع باعث پر شدن حافظه و کاهش سرعت  انتقال دیتا در گوشی می شود.

به همین دلیل موضوع به روز رسانی از مواردی است که می تواند هم باعث کاهش سرعت در گوشی و هم افزایش سرعت تلفن همراه شود.

کاهش عمر باتری

باتری موبایل عمر مفید دارد و پس از آن مثل هر ابزار دیگری پیر شده و کارایی خود را از دست می دهد. بیشتر باتری ها پس از 3 سال استفاده، با مشکل کاهش ظرفیت مواجه می شوند و سرعت گوشی به صورت چشمگیری کاهش می یابد. پیر شدن باتری به دو صورت روی موبایل تاثیر می گذارد:

 • گوشی با سرعت بیشتری شارژ خالی می کند.
 • به علت افزایش مقاومت، مقداری از شارژ به گرما تبدیل می شود. گرمای تولید شده باعث گرم شدن پردازنده می شود و سرعت آن را کاهش می دهد. در نتیجه سرعت تلفن همراه کند می شود.

اپلیکیشن های باز

به مرور تعداد اپلیکیشن های نصب شده روی موبایل زیاد می شود. بسیاری از این اپ ها برای به روزرسانی از منابع پس زمینه استفاده می کنند و باعث کاهش سرعت گوشی می شوند.

گوشی برای انتقال و دریافت اطلاعات دارای منابع محدودی است. به همین دلیل بهتر است این منابع را به موارد مهم تر اختصاص داد. اپلیکیشن ها می توانند قسمت عمده این منابع را مصرف کنند و باعث کاهش سرعت موبایل شوند. به همین دلیل بهتر است با بستن اپ های باز و یا حذف برنامه های سنگین که استفاده نمی شوند، به افزایش سرعت آن کمک کرد.

چند-نکته-برای-افزایش-سرعت-گوشی

چند نکته برای افزایش سرعت گوشی

در هر صورت باید این نکته را در نظر داشت که کارایی و عملکرد هر دستگاهی پس از چند سال کاهش می یابد و کند شدن پردازش اطلاعات در گوشی های موبایل پس از 3 سال استفاده طبیعی است. گاهی با استفاده از برخی راهکارها می توان سرعت موبایل را افزایش داد. راهکارهایی مثل:

 • خالی کردن حافظه
 • پاک کردن رم
 • حذف اپلیکیشن های اضافه
 • به روزرسانی گوشی
 • پاک کردن کش
 • حذف برنامه های پاک کننده حافظه پنهان
 • رست کردن گوشی
 • حذف والپیپر های متحرک

سخن پایانی

با توجه به کاربرد وسیع گوشی های موبایل، کند شدن سرعت گوشی، می تواند مشکلات اساسی در روند کار افراد ایجاد کند. فروشگاه لادیز سرویس با تامین قطعات و لوازم دیجیتال از تمامی برند های مطرح، آماده تعمیر و ارائه خدمات انواع دستگاه های دیجیتالی به مشتریان است. برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *