چگونه عمر شارژر لپ تاپ و موبایل را افزایش دهیم

شاید شما هم با این مشکل مواجه شده باشید که بعد از مدتی شارژر گوشی و یا لپ تاپ تان به‌ درستی‌ کار نمی‌کند دلیل آن می تواند استفاده نادرست از شارژر باشد. اگر با ما در این مقاله همراه شوید سعی داریم شما را با مراقبت از آداپتور، مراقبت از سیم شارژر، حمل مناسب شارژر، استفاده از محافظ و…بیشتر آشنا کنیم. و بگوییم که چگونه میتوانید عمر شارژر  خود را طولانی تر کنید. شارژر یکی از مهم‌ترین ابزارهای گوشی و لپ تاپ به حساب می‌آید و شارژر اصلی می تواند بهترین شارژر برای کاربران باشد، بنابراین مراقبت درست از آن امر مهمی می باشد و باعث طول عمر شارژر  می‌شود و اگر خراب شود پیدا کردن نمونه اصلی آن در بازار هزینه زیادی روی دست شما خواهد گذاشت.

برای مراقبت از شارژر و طولانی کردن عمر آن موارد زیادی را می‌توان نام برد که در اینجا تعداد ی از آنها را به شما معرفی می کنیم.

مراقبت-از-آداپتور

مراقبت از آداپتور

مواردی که در رابطه با مراقبت از آداپتور باید آنها را بدانید عبارتند از:

 • آداپتور را حتما دور از آب و مایعات قرار دهید زیرا مایعات رسانا هستند و در صورت برخورد با آداپتور باعث سوختگی آن می شوند.
 • اشیای نوک تیز را در کنار آداپتور قرار ندهید زیرا ممکن است باعث پارگی کابل  و اتصال آن شود، در صورت پارگی حتما آداپتور را تعویض کنید و اگر به هر دلیلی تعویض نکردید باید قسمت پارگی را به وسیله چسب برق بپوشانید تا باعث اتصال آن نشود.
 • هنگام داغ شدن آداپتور به هیچ‌ وجه از آن استفاده نکنید آن را از برق بکشید و بگذارید خنک شود.
 • بعد از کامل شدن شارژر دستگاه حتما آداپتور را از برق بکشید زیرا این کار هم باعث صرفه‌جویی در برق می‌شود و هم عمر آداپتور را بالا می‌برد
 • کابل آداپتور را به هیچ وجه تا نزنید و به شکل دایره ای آن را جمع کنید، زیرا تا زدن باعث شکستگی کابل می‌شود.
 • همیشه اول دوشاخه آداپتور را به برق وصل کنید و سپس‌ کابل را به پورت دستگاه وصل کنید زیرا ممکن است در زمان اتصال به‌ برق جرقه بزند و کابل دچار سوختگی شود.

مراقبت-از-سیم-شارژر

مراقبت از سیم شارژر

مهم ترین عامل جلوگیری از خرابی شارژر و بالا بردن عمر شارژر نحوه نگهداری از آن است. و روش های مراقبت از شارژر عبارتند از: جمع کردن کابل به صورت درست، نحوه نگهداری شارژر، استفاده از محافظ کابل مانند فنر خودکار، استفاده از چسب برق، استفاده‌ از تیوپ پلاستیکی و…که در ادامه هر کدام را جداگانه توضیح می دهیم

 •  طریقه جمع کردن کابل: با توجه به اینکه معمولا کابل شارژر را اکثرا همراه خود درون کیف حمل می کنید، این که کابل را چگونه جمع می‌کنید تأثیر زیادی در طول عمر شارژر دارد سعی کنید کابل را به صورت دایره شکل جمع کنید و آن را درون یک کیف کوچک و یا یک پاکت قرار دهید و سپس درون کیف خود بگذارید این کار باعث می‌شود کابل شارژر شما داخل کیف به وسایل داخل کیف پیچیده نشود که همین سالم ماندن و طول عمر شارژر شما می شود.
 • کشیدن شارژر از برق هنگام اتمام کار: هنگامی که شارژ گوشی و یا لپ تاپ شما کامل شد حتما شارژر را از برق بکشید زیرا هنگام وصل بودن آن به برق ولتاژ در آن ایجاد می‌شود و این ولتاژ در طولانی مدت باعث می‌شود سیم شارژر تجزیه شود و باعث خرابی و پایین آمدن عمر شارژر  می‌شود.
 • در هنگام شارژ از گوشی و لپ تاپ استفاده نکنید: استفاده از دستگاه در هنگام شارژ باعث خرابی و اتصالی می‌شود زیرا سیم آن می‌چرخد و ممکن است روکش آن آسیب ببیند و طول عمر شارژر کم می‌شود.
 •  دور نگه داشتن شارژر از رطوبت: قرار دادن کابل شارژر در محیطی که رطوبت دارد باعث می‌شود قیمت‌های فلزی کابل دچار خوردگی و زنگ زدگی شود و عمر شارژر پایین می آید.
 • استفاده از محافظ کابل: محافظ های کابل به‌ شکل پلاستیکی هستند در بعضی مواقع از کاموا برای محافظت از کابل استفاده می‌شود که به وسیله کاموا قسمت ابتدا و انتهای کابل را که بیشترین آسیب را می بیند می پوشانند که علاوه بر امنیت ظاهر زیبای نیز پیدا می‌کند و باعث بالا بردن عمر شارژر می‌شود.

پیشنهاد: برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تعمیرات موبایل آیفون بر روی لینک کلیک کنید.

حمل مناسب شارژر

باید دقت داشته باشید زمانی که شارژر را دارید حمل می‌کنید آن را در جای قرار دهید که آسیب نبیند به عنوان‌ مثال‌ وقتی درون  کیف خود شارژر را قرار میدهید باید دقت کنید در کنار آن چیز تیزی نباشد. یا درون کیف خود در کنار شارژر آب و مایعات را قرار ندهید و به درستی آن را حمل کنید تا عمر شارژر را بالا ببرید.

استفاده‌ از محافظ شارژر

یکی از راههای محافظت از شارژر ها و بالا بردن عمر شارژر استفاده از محافظ کابل است. وظیفه محافظ کابل محافظت از کابل در برابر هرگونه آسیب می باشد. محافظ ها از خمیدگی و خراشیدگی کابل جلوگیری می‌کنند. محافظ ها از جنس پی وی سی با کیفیت بالا ساخته شده‌اند و از به هم تنیدگی کابل جلوگیری می‌کنند که‌ باعث افزایش عمر شارژر  می‌شود. انواع محافظ های فنری و حرارتی در رنگ بندی های  متفاوت در بازار موجود است

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *